Skip to content

832 Cheltenham DrVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Feb 27, 1990

Property Information

Block4711
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
21%
Improvement Value:$82,700
79%
Total Assessment$104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,318+0.7%
2024$3,296+5.0%
2023$3,140+2.9%
2022$3,050+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1833, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1972