Skip to content

1674 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 2003

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 1, 2016

Property Information

Block4711
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
21%
Improvement Value:$111,400
79%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+0.7%
2024$4,460+5.0%
2023$4,248+2.9%
2022$4,127+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 4141, Page 9344Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4059, Page 2876

Property Sale

Sale
$139,950
DeedBook 2856, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2003