Skip to content

1628 Mosswood DrVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Mar 16, 1999

Property Information

Block5601
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$121,700
81%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,811+0.7%
2024$4,779+5.0%
2023$4,553+2.9%
2022$4,423+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 2350, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1998