Skip to content

753 W Earl DrVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block4803
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
19%
Improvement Value:$120,200
81%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,725+0.7%
2024$4,694+79.2%
2010$2,619+5.3%
2009$2,486
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
Sq Ft1,296DeedBook 4245, Page 411Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1825, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1974