Skip to content

226 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block4811
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,110
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
25%
Improvement Value:$87,600
75%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,719+0.7%
2024$3,694+5.0%
2023$3,519+2.9%
2022$3,419+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957