Skip to content

400 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Date
Oct 14, 2047

Property Information

Block4812
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,181
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
30%
Improvement Value:$81,200
70%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,713+0.7%
2024$3,688+5.0%
2023$3,513+2.9%
2022$3,413+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,181DeedBook 4240, Page 2178Recorded4/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1948