Skip to content

70 Holly Hill TerVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Date
Jun 19, 2069

Property Information

Block3701
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,170
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
22%
Improvement Value:$90,400
78%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,703+0.7%
2024$3,679+5.0%
2023$3,504+2.9%
2022$3,404+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955