Skip to content

756 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 26, 2005

Property Information

Block4905
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,204
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
18%
Improvement Value:$115,600
82%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+0.7%
2024$4,460+5.0%
2023$4,248+2.9%
2022$4,127+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2887, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1962