Skip to content

745 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Date
Nov 14, 2060

Property Information

Block4905
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,724
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,900
28%
Improvement Value:$91,300
72%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,018+0.7%
2024$3,992+12.4%
2023$3,552+3.2%
2022$3,444+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,724DeedBook 4233, Page 2217Recorded10/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900