Skip to content

206 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Oct 11, 2000

Property Information

Block4911
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,604
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
21%
Improvement Value:$140,100
79%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,658+0.7%
2024$5,621+5.0%
2023$5,354+2.9%
2022$5,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 2467, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1957