Skip to content

768 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block4911
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
24%
Improvement Value:$83,300
76%
Total Assessment$109,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,490+0.7%
2024$3,467+7.9%
2023$3,212+2.9%
2022$3,120+10.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1230, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1974