Skip to content

760 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$165,550
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block4911
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,130
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
20%
Improvement Value:$107,500
80%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,279+0.7%
2024$4,251+5.0%
2023$4,049+2.9%
2022$3,934+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,550
Sq Ft1,130DeedBook 4218, Page 2108Recorded11/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962