Skip to content

610 Florence AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block4914
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage869
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
20%
Improvement Value:$106,100
80%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,216+0.7%
2024$4,188+5.0%
2023$3,989+2.9%
2022$3,875+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$244,000
Sq Ft869DeedBook 4270, Page 9215Recorded5/30/2025

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft869DeedBook 4198, Page 6339Recorded9/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952