Skip to content

606 Florence AveVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block4914
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
21%
Improvement Value:$112,200
79%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,547+0.7%
2024$4,517+5.0%
2023$4,303+2.9%
2022$4,180+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4169, Page 4654Recorded8/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1975