Skip to content

612 Florence AveVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block4914
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
24%
Improvement Value:$85,200
76%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,550+0.7%
2024$3,527+5.0%
2023$3,360+2.9%
2022$3,264+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 4177, Page 719Recorded2/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1963