Skip to content

724 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block4918
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,346
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
19%
Improvement Value:$106,200
81%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,174+0.7%
2024$4,147+5.0%
2023$3,950+2.9%
2022$3,837+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4014, Page 3594

Property Built

Built

Year Built: 1910