Skip to content

676 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block5007
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description1S-B-1UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
8%
Improvement Value:$556,700
92%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,225+0.7%
2024$19,098+5.0%
2023$18,192+2.9%
2022$17,673+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 4240, Page 2795Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 2502, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1984