Skip to content

1126 Linda LnVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Date
Apr 13, 2056

Property Information

Block5007
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,728
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
20%
Improvement Value:$121,100
80%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,821+0.7%
2024$4,789+5.0%
2023$4,562+2.9%
2022$4,431+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,728DeedBook 4278, Page 5993Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$289,500
Sq Ft1,728DeedBook 4224, Page 8986Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4042, Page 8344

Property Built

Built

Year Built: 1959