Skip to content

1071 Linda LnVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Apr 26, 2006

Property Information

Block5004
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,737
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
17%
Improvement Value:$131,500
83%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+0.7%
2024$5,010+5.0%
2023$4,773+2.9%
2022$4,636+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 4000, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1955