Skip to content

735 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$93,500
Last Sale Date
Mar 24, 1999

Property Information

Block5007
Lot79
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,288
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
19%
Improvement Value:$119,300
81%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+0.7%
2024$4,650+5.0%
2023$4,429+2.9%
2022$4,303+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 2352, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1953