Skip to content

718 Florence AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$87,900
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block4905
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,276
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
23%
Improvement Value:$107,100
77%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419+0.7%
2024$4,390+5.0%
2023$4,182+2.9%
2022$4,063+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 2597, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1953