Skip to content

725 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block5007
Lot82
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage848
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
26%
Improvement Value:$77,000
74%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,334+0.7%
2024$3,312+5.0%
2023$3,155+2.9%
2022$3,065+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2818, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1952