Skip to content

706 S State StVineland, NJ 08360

Built 1945

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block5003
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage840
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
26%
Improvement Value:$74,100
74%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,178+0.7%
2024$3,157+5.0%
2023$3,007+2.9%
2022$2,921+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 4160, Page 9063Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2622, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1945