Skip to content

721 Allen AveVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Date
Feb 5, 1990

Property Information

Block5008
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,280
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
19%
Improvement Value:$123,200
81%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+0.7%
2024$4,795+5.0%
2023$4,568+2.9%
2022$4,437+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1832, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1967