Skip to content

734 S State StVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 26, 2010

Property Information

Block5008
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,929
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
26%
Improvement Value:$94,600
74%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+0.7%
2024$4,058+5.0%
2023$3,866+2.9%
2022$3,755+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4067, Page 8931

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4061, Page 9046

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2446, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1975