Skip to content

736 S State StVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block5008
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,929
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
28%
Improvement Value:$90,300
72%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,970+0.7%
2024$3,944+5.0%
2023$3,757+2.9%
2022$3,650+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,929DeedBook 4216, Page 5788Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2381, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1975