Skip to content

907 Washington AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block5010
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,366
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
25%
Improvement Value:$78,900
75%
Total Assessment$105,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,359+0.7%
2024$3,337+5.0%
2023$3,179+2.9%
2022$3,088+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,500
Sq Ft1,366DeedBook 4204, Page 799Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 4119, Page 7382Recorded8/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950