Skip to content

3509 N East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Date
Sep 2, 2064

Property Information

Block503
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,040
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
27%
Improvement Value:$106,700
73%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,633+0.7%
2024$4,602+5.0%
2023$4,384+2.9%
2022$4,259+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2145, Page 311

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 2134, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1961