Skip to content

3451 N East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Date
Jan 2, 2060

Property Information

Block503
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,200
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
22%
Improvement Value:$136,300
78%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,470+0.7%
2024$5,434+5.0%
2023$5,176+2.9%
2022$5,029+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,200DeedBook 4263, Page 8772Recorded12/4/2024

Property Sale

Sale
$72,500
Sq Ft2,200DeedBook 4236, Page 1293Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 4113, Page 1488Recorded1/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900