Skip to content

3431 N East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2009

Property Information

Block503
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F-4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,314
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
29%
Improvement Value:$101,800
71%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,534+0.7%
2024$4,504+5.0%
2023$4,291+2.9%
2022$4,168+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2578, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1930