Skip to content

764 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2007

Property Information

Block701
Lot62
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
32%
Improvement Value:$98,300
68%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,604+0.7%
2024$4,574+5.0%
2023$4,357+2.9%
2022$4,232+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920