Skip to content

2984 N West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 20, 1993

Property Information

Block703
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,204
Acreage6.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
30%
Improvement Value:$137,500
70%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+0.7%
2024$6,222+5.0%
2023$5,927+2.9%
2022$5,757+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2014, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1900