Skip to content

1431 Larchwood LnVineland, NJ 08361

Built 1999

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 2, 2004

Property Information

Block5101
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,754
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
17%
Improvement Value:$182,200
83%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,024+0.7%
2024$6,978+5.0%
2023$6,647+2.9%
2022$6,457+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2759, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1999