Skip to content

897 Golda LnVineland, NJ 08361

Built 1996

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block5202
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,716
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
11%
Improvement Value:$247,900
89%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887+0.7%
2024$8,828+5.0%
2023$8,409+2.9%
2022$8,169+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,716DeedBook 4207, Page 5077Recorded4/8/2021

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 4142, Page 666Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$201,064
DeedBook 2202, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1996