Skip to content

1451 Larchwood LnVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Jun 21, 2000

Property Information

Block5101
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,312
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
18%
Improvement Value:$179,900
82%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,704+0.7%
2024$6,658+5.2%
2023$6,330+3.1%
2022$6,143+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 2443, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2000