Skip to content

991 Queens RdVineland, NJ 08361

Built 1994

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block5107
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,282
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
15%
Improvement Value:$188,600
85%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,056+0.7%
2024$7,009+5.0%
2023$6,677+2.9%
2022$6,486+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft2,282DeedBook 4236, Page 6269Recorded12/29/2022

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2069, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1994