Skip to content

1519 Larchwood LnVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$172,680
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block5101
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,102
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
19%
Improvement Value:$171,800
81%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+0.7%
2024$6,674+5.0%
2023$6,357+2.9%
2022$6,176+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$172,680
DeedBook 2323, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1998