Skip to content

1411 Larchwood LnVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$188,930
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block5101
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,140
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
19%
Improvement Value:$162,600
81%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,390+0.7%
2024$6,348+5.0%
2023$6,047+2.9%
2022$5,874+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$188,930
DeedBook 2449, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2000