Skip to content

761 Longwood DrVineland, NJ 08361

Built 1996

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Nov 27, 1996

Property Information

Block5102
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,930
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
21%
Improvement Value:$143,600
79%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+0.7%
2024$5,772+5.0%
2023$5,499+2.9%
2022$5,342+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2210, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1996