Skip to content

270 Highland AveVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Date
Aug 25, 2064

Property Information

Block4401
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,314
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,900
15%
Improvement Value:$192,000
85%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+0.7%
2024$7,145+10.2%
2023$6,481+2.9%
2022$6,296+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,314DeedBook 4245, Page 3629

Property Built

Built

Year Built: 1965