Skip to content

893 Holmes AveVineland, NJ 08361

Built 1954
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2015

Property Information

Block5104
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,416
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
16%
Improvement Value:$185,900
84%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1910, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1954