Skip to content

770 Duchess CtVineland, NJ 08361

Built 1978

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Jun 12, 1978

Property Information

Block5106
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,216
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
18%
Improvement Value:$172,000
82%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,430+0.7%
2024$6,386+6.9%
2023$5,975+3.1%
2022$5,797+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1277, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1978