Skip to content

1598 Washington AveVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 13, 1978

Property Information

Block4303
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,364
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
17%
Improvement Value:$182,500
83%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+0.7%
2024$6,667+5.2%
2023$6,339+3.1%
2022$6,151+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1279, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1972