Skip to content

836 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
May 17, 1991

Property Information

Block5107
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,322
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
16%
Improvement Value:$183,200
84%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947+0.7%
2024$6,902+5.0%
2023$6,574+2.9%
2022$6,387+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 1896, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1961