Skip to content

920 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1930

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block5107
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,198
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
23%
Improvement Value:$126,200
77%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+0.7%
2024$5,200+5.0%
2023$4,953+2.9%
2022$4,812+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 2826, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1930