Skip to content

1114 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block5112
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,432
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
20%
Improvement Value:$151,600
80%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,774+0.7%
2024$5,734+5.2%
2023$5,451+3.1%
2022$5,288+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1483, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1952