Skip to content

1340 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1977

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block5112
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,210
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
15%
Improvement Value:$247,300
85%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+7.7%
2024$8,613+5.0%
2023$8,204+2.9%
2022$7,970+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,210DeedBook 4258, Page 3766Recorded7/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1977