Skip to content

1145 Holmes AveVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block5112
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,523
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
14%
Improvement Value:$202,200
86%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+0.7%
2024$7,471+5.0%
2023$7,117+2.9%
2022$6,914+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
Sq Ft2,523DeedBook 4187, Page 6862Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 2294, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1998