Skip to content

1802 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 30, 1991

Property Information

Block5114
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,440
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
19%
Improvement Value:$147,500
81%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+0.7%
2024$5,760+5.0%
2023$5,487+2.9%
2022$5,330+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1894, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1986