Skip to content

1751 Clover AveVineland, NJ 08361

Built 1981

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jan 11, 1979

Property Information

Block5114
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,156
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
16%
Improvement Value:$182,600
84%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,897+0.7%
2024$6,851+5.0%
2023$6,526+2.9%
2022$6,340+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1286, Page 1073